Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Szachy w szkołach., TKot, 2008-01-19 20:53:10
W Szkole Podstawowej w Jastkowie od początku roku szkolnego 2006/2007, czyli od września 2006, podjęta została eksperymentalna nauka gry w szachy. Było to na zasadzie kółka zainteresowań w godzinach pozalekcyjnych. Szachy zostały zaakceptowane, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci oraz poparciem i pomocą w prowadzeniu zajęć ze strony Dyrekcji szkoły. Ponieważ, utworzenie kółka szachowego w SP w Jastkowie okazało się strzałem w dziesiątkę, również w innych szkołach podstawowych na ternie gminy Jastków na podobnych zasadach rozpoczęto naukę gry w szachy. Na przełomie styczeń - luty, GOKiS podpisał umowę z Justyną Łuczywek, na odpłatne prowadzenie do końca roku szkolnego 2006/2007 zajęć szachowych. Po wakacjach w SP Jastków i SP Snopków, do końca roku 2007 zajęcia prowadziła instruktorka szachowa, znana lubelska szachistka, Mistrzyni Polski juniorek z 1974r - /Polanica Zdrój/ - Zofia Ciechocińska-Miećko. W pozostałych trzech szkołach tj. SP Ożarów, SP Tomaszowice i SP Płouszowice zajęcia prowadziła Justyna Łuczywek. Zajęcia szachowe były prowadzone odpłatnie na podstawie podpisanych umów z GOKiSem. Na dzień dzisiejszy umowa wygasła, nie została przedłużona i przynajmniej do ferii zimowych zajęć szachowych nie było.
Z perspektywy rocznego szkolenia, mogę zdecydowanie stwierdzić, że pieniądze wydatkowane dla instruktorów nie zostały zmarnowane. Dzieci zaczęły odnosić pierwsze sukcesy w konfrontacji z rOwieśnikami, jak chociażby w Fajsławicach, Żyrzynie, Niedrzwicy Dużej. W każdej szkole są uzdolnione dzieci, które mają smykałkę do szachów. Na szczególne słowa pochwały zasługuje uczeń IV kl. SP w Jastkowie Dawid Czerw. Mimo krótkiego okresu szkolenia jest już jednym z najlepszych w województwie lubelskim w swojej kategorii wiekowej i został powołany do kadry wojewódzkiej młodzików. A jego koledzy i koleżanki ze szkoły jak np: Mateusz Jaszek, Allan Szewczyk, Paweł Kruszyński czy Ola Brzozowska też posiadają niemałą wiedzę i niewiele ustępują Dawidowi. Moim zdaniem zaprzestanie szkolenia byłoby zmarnowaniem dotychczasowego dorobku i pozbawieniem możliwości dalszego intelektualnego rozwoju dzieci, które przykładają wielką wagę dla doskonalenia szachowych umiejętności.
Z ostatnich informacji które do mnie dotarły wynika, że zajęcia szachowe po feriach zimowych będą nadal prowadzone, z tą różnicą, że zamiast Justyny Łuczywek z Ożarowa, zajęcia prawdopodobnie będzie prowadził instruktor szachowy Krzysztof Góra z Płonek k/Kurowa o ile zaakceptuje warunki przedstawione przez GOKiS.

Łączę pozdrowienia - Jan Błaszczak
O gminie Linki

Gmina Jastków

Woj.lubelskie
Powiatlubelski
Rodzaj gminywiejska
Pow.113,76 km²
Liczba sołectw25
Liczba ludności11 999
Gęstość zalud.105,5 osób/km²
Nr. Kierunkowy81
Odwiedzin: 1978380
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak