Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Wizyta studyjna w San Miniato, TKot, 2009-05-30 21:56:26
W dnia 12 – 16 maja br. prezes Towarzystwa Teresa Kot wzięła udział w wizycie studyjnej w San Miniato we Włoszech, zorganizowanej przez szkocką organizację Children In Scotland. Wizyta odbyła się w ramach europejskiego programu „Working for inclusion: the role of the early years workforce in addressing poverty and promoting social inclusion”. Partnerami Szkotów w tym programie są: Fundacja Rozwoju Dzieci z Warszawy, Nordland Research Institute Norwegia oraz La Bottega Di Geppetto - Włochy.
W ramach programu zaplanowane są następujące działania:
1. Przygotowanie raportów porównujących usługi i zasoby pracownicze w 10 krajach EU w kontekście ogólnej sytuacji europejskiej
2. Konferencje tematyczne i wizyty studyjne w czterech partnerskich krajach:
a. praca z dziećmi i rodzinami, na przykładzie doświadczeń różnych organizacji i grup wiekowych: rola pedagoga (Włochy)
b. praca wielokulturowa, w szczególności w aspekcie pochodzenia etnicznego, języka, niesprawności i płci (Szkocja)
c. włączanie modeli zasobów pracowniczych do obszarów wiejskich (Norwegia)
d. praca skoncentrowana na dziecku (Polska)

Podczas wizyty, w San Miniato w Toscanii, uczestnicy programu zapoznali się z autorskim modelem opieki i edukacji dzieci w wieku 0-3 lat oraz młodzieży w wieku 11-17 lat, prowadzonym od 25 lat w Gminie San Miniato.
Pierwszego dnia wszystkich uczestników przywitały władze San Miniato w historycznym budynku i komnacie Consigilo Comunale. Gospodarze z dumą podkreślali, że mają zaszczyt urzędować i przyjmować gości w tak pięknym miejscu oraz że są dumne z systemu opieki i edukacji dzieci. Kolejne dni poświęcone były wizytom w centrach dla dzieci i młodzieży oraz wycieczkom do miasta Vinci, miejsca urodzenia Leonardo da Vinci oraz do Pizy.

System opieki i edukacji San Miniato prowadzony jest od 25 lat w formie kooperatywy (spółdzielni), w której udziałowcami są : gmina, Centrum La Bottega di Geppetto i rodzice. Warto zwrócić uwagę, że przez 25 lat, mimo dość częstych wyborów i zmiany władz, nikomu nie przyszło do głowy likwidowanie czy niszczenie dorobku. Główny ciężar utrzymania ponoszą władze gminy, bo pokrywają aż 75% kosztów utrzymania. Część pieniędzy pochodzi z regionu, od sponsorów i rodziców. Rodzice ponoszą koszty w symbolicznej wysokości ok. 7%. Aktualnie w Gminie San Miniato z opieki i edukacji może korzystać około 50% dzieci w wieku od 0-3 lat. Tym, co wyróżnia system San Miniato jest określenie dziecka mianem protagonisty i usytuowanie go w centrum zainteresowania wielu służb, organizacji i podmiotów. Takie postrzeganie dzieci sprawia, że są one traktowane podmiotowo - dorośli dbają o zaspokajanie wszelkich potrzeb, podążają za dzieckiem nie zmuszając go do zabaw i zajęć, których nie chce, jednocześnie od najmłodszego wieku nie wyręcza się dziecka w czynnościach, które może wykonać samo. Imponująco wyglądają maluchy same nakładające sobie jedzenie i jedzące sztućcami normalnej wielkości oraz pomagające sobie nawzajem przy stole. Charakterystyczne jest bardzo funkcjonalne urządzenie ośrodków dla dzieci, aranżacja wnętrza zapewniająca bezpieczne warunki, umieszczenie potrzebnych rzeczy na wysokości odpowiedniej dla dziecka, otwarta przestrzeń, bardzo mało zamkniętych szaf i pomieszczeń, niskie leżanki do spania, używanie do zajęć naturalnych produktów i przedmiotów. Z kolei Centra dla młodzieży, to miejsca gdzie w czasie wolnym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje muzyczne, teatralne, plastyczne i inne, albo spędzać czas według własnego pomysłu. Dyskretnie zapewnia się pomoc w odrabianiu lekcji oraz integrację społeczną. Centra finansowane są w całości przez Gminę San Miniato, która zatrudnia specjalistów do ich prowadzenia.
Bardzo ważnym aspektem w całym systemie jest ścisłe współdziałanie wielu służb - lekarzy, pracowników pomocy społecznej, nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz władz gminy a nawet lokalnej policji.

Wizyta zakończyła się dwuczęściową konferencją La Cultura dei Bambini (Kultura Dzieci), zorganizowaną w Palazzo Grifoni w San Miniato, pięknie położonym na wzgórzu – podobnie jak reszta miasta i okolice.
Kolejne wizyty studyjne zaplanowane są w Edynburgu oraz Glasgow, a w Polsce w maju 2010 roku.

W Galerii do obejrzenia zdjęcia z wizyty.
O gminie Linki

Gmina Jastków

Woj.lubelskie
Powiatlubelski
Rodzaj gminywiejska
Pow.113,76 km²
Liczba sołectw25
Liczba ludności11 999
Gęstość zalud.105,5 osób/km²
Nr. Kierunkowy81
Odwiedzin: 1978021
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak