Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Jubileusz Regionalistów, TKot, 2009-06-25 20:56:59
W dniach 20 i 21 czerwca 2009 r. w Nałęczowie, regionaliści Lubelszczyzny świętowali doniosły Jubileusz 100-lecia ruchu regionalnego - pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka.

Organizatorami Jubileuszu byli: Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Puławach i Urząd Miasta w Nałęczowie.

Na bogaty program Jubileuszu złożyły się wystąpienia zaproszonych gości. wykłady, Msza Święta celebrowana przez JE. ks. bp prof. dr hab. Jana Śrutwę, prezentacje, koncerty i wystawy. Jednym z głównych organizatorów a zarazem bohaterów Jubileuszu było Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa, które znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem długowieczności i bogatej działalności.

W pierwszej części, po otwarciu przez prof. zw. dr hab. Sławomira Partyckiego i po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości, zasłużonym regionalistom wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe oraz medale i dyplomy marszałka. Wśród wyróżnionych dyplomem Marszałka Województwa Lubelskiego znalazła się prezes TPZJ Teresa Kot, która otrzymała dyplom za „ osiągnięcia w popularyzacji ruchu regionalistycznego, aktywną działalność społeczną i wytrwała pracę służącą rozwojowi oraz kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców Lubelszczyzny”.

Bardzo ciekawy wykład na temat „Etos ruchu regionalnego” wygłosił o. prof. zw. dr hab. Leon Dyczewski a na temat historii ruchu regionalistycznego na Lubelszczyźnie w latach 1945-1998 prof. dr hab. Ryszard Szczygieł.

Drugi dzień obrad, po Mszy Św. rozpoczął się od wystąpienia Starosty Puławskiego Sławomira Kamińskiego oraz Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka a także Andrzeja Kozłowskiego, dyrektora ZL. „Uzdrowisko Nałęczów” .

Uczestnikom zaprezentowano ciekawe wystawy: Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa – 100 lat w służbie dla Uzdrowiska, Historia i kultura Powiatu Puławskiego w fotografii, koncerty w wykonaniu muzyków Filharmonii Lubelskiej oraz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego oraz prezentacje wydawnictw towarzystw regionalnych. Sporym powodzeniem cieszyło się nasze czasopismo „Region za miastem…..”

Ważny i doniosły Jubileusz zgromadził licznych uczestników, ludzi zakochanych w historii i kulturze swojej ziemi. Obszerna relacja z Jubileuszu znajdzie się w kolejnym numerze naszego czasopisma.


W Galerii zdjęcia z imprezy
O gminie Linki

Gmina Jastków

Woj.lubelskie
Powiatlubelski
Rodzaj gminywiejska
Pow.113,76 km²
Liczba sołectw25
Liczba ludności11 999
Gęstość zalud.105,5 osób/km²
Nr. Kierunkowy81
Odwiedzin: 1978065
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak