Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Święto Pułkowe Czwartaków, Yak, 2007-06-30 21:54:21
Obchodzono je w historycznych koszarach na kieleckiej Bukówce już po raz siedemnasty (od roku 1990). W tym roku minęła 201 rocznica sformowania 4 P.P., który to pułk w szeregach Legionów, odbył swój chrzest bojowy w bitwie pod Jastkowem w 1915 roku. Zgodnie z tradycją święto pułkowe rozpoczęła polowa msza św. w kapliczce czwartaków, która jest repliką tej zbudowanej na froncie wołyńskim w 1916 roku (zob. „Gazeta Jastkowska”). Mszę celebrował i homilię wygłosił ks. dr Edward Skotnicki. Mówiąc o dziejach 4 pułku, ksiądz przywołał postać rzeźbiarki Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, rodem z Lesiec k. Garbowa, jednej z dwu kobiet walczących w Legionach na Wołyniu. Był to miły dla regionalisty akcent, aczkolwiek należy żałować, że ksiądz nie wspomniał, iż pochodziła z Lubelszczyzny.
W tym roku przypada także 210 rocznica skomponowania Mazurka Dąbrowskiego i 80 uznania go za hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Czwartego Pułku ppłk Kazimierz Konkol wygłosił bardzo interesujący referat na temat historii Mazurka (zamieścimy go na łamach naszej witryny w późniejszym terminie). Z tej racji Apel Pamięci zawierał listę postaci związanych z powstaniem i tradycją naszego hymnu narodowego. Listę tę rozpoczynał gen. Jan Henryk Dąbrowski i jego żołnierze, którzy w Legionach we Włoszech śpiewali Mazurka. Nie mogło też zabraknąć nazwiska Józefa Wybickiego, autora hymnu i współorganizatora Legionów we Włoszech. Prowadzący Apel Pamięci prezes K. Konkol wspomniał też m. in. gen. Władysława Sikorskiego, który w latach 20. pełniąc ważne funkcje państwowe i wojskowe, pierwszy nakazał wojsku nauczenia się hymnu na pamięć (i dzisiaj nie wszyscy, nawet na świeczniku, znają hymn w całości!!!).
Artur Rubinstein, światowej sławy pianista polski, rozpoczynając 25 kwietnia 1945 roku swym koncertem Konferencję Narodów Zjednoczonych w San Francisco, po stwierdzeniu niezaproszenia delegacji Polski, członka założyciela Organizacji Narodów Zjednoczonych, gromkimi akordami Mazurka Dąbrowskiego zamanifestował organizatorom Konferencji i całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Tegoroczne święto pułku zaszczycili swoją obecnością, w godnej pozazdroszczenia formie Panowie: kpt. Ignacy Skowron, ponad dziwięćdziesięcioletni czwartak, żołnierz Westerplatte i honorowy prezes Stowarzyszenia, kpt. Wacław Woźniak W uroczystości wziął także udział wicepremier Przemysław Gosiewski, który odebrał defiladę kompanii honorowej oraz wygłosił patriotyczne przemówienie, podkreślając z dumą fakt, iż wywodzi się z ziemi kieleckiej, gdzie tak wiele uczyniono dla naszej Niepodległości. Nieprzypadkowo więc w Kielcach powstanie Muzeum Czynu Niepodległościowego. Premier w swym przemówieniu podkreślił, że symbole narodowe, m. in. hymn, powinny nam towarzyszyć na co dzień, bowiem jednoczą naród i dają mu siłę i dumę. Wspomniał też o wprowadzeniu wychowania patriotycznego w szkołach. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości premier Przemysław Gosiewski otrzymał pierścień czwartacki.
W tym roku miałam zaszczyt reprezentować Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej. W imieniu Towarzystwa złożyłam kwiaty pod tablicą czwartaków i pod tablicą katyńską.

Maria Kopycińska-Lehun
O gminie Linki

Gmina Jastków

Woj.lubelskie
Powiatlubelski
Rodzaj gminywiejska
Pow.113,76 km²
Liczba sołectw25
Liczba ludności11 999
Gęstość zalud.105,5 osób/km²
Nr. Kierunkowy81
Odwiedzin: 1978080
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak