Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Drodzy Uczestnicy Marszu!, TKot, 2007-07-30 21:51:27
Po raz piąty od czasu zakończenia II Wojny Światowej wyruszamy na trasę Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego, Lublin - Jastków.

W ten sposób tradycyjnie oddamy należną cześć i hołd legionistom, peowiakom i żołnierzom Komendanta, którzy w czasie wielkiej wojny poszli w bój, "aby czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania".

Wielu z nich poległo w walkach w drodze do Niepodległej także tutaj, na Ziemi Lubelskiej, czego dowodem sa ich mogiły na cmentarzu wojennym w Jastkowie,

Dzisiaj, po 92 latach od tej pamiętnej i jakże krwawej bitwy, staniemy w zadumie pośród grobów tych, co na zawsze pozostali na tym skrawku Ziemi Jastkowskiej.

Cieszy fakt, że dzięki pomocy i wsparciu Urzędu Miasta Lublin i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej oraz życzliwości osób prywatnych i firm udało się po raz piąty zorganizować ten marsz.

Moja radość jest tym większa, że bierze w nim udział młodzież szkolna, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i weterani, Celem i marzeniem Piłsudczyków jest, aby Marsz Szlakiem Legionów na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń patriotyczno-historycznych Lubelszczyzny,

Pragnę bardzo serdecznie podziękować panu Wojciechowi Żukowskiemu, Wojewodzie Lubelskiemu i panu Jarosławowi Zdrojkowskiemu, Marszałkowi Województwa Lubelskiego za objęcie Marszu Patronatem Honorowym.

Proszę uczestników Marszu o powagę i refleksję nad rolą i trudem Czynu Legionowego i życzę wytrwałości w pokonywaniu trasy oraz sprzyjającej pogody.
Tomasz Dyzma
Prezes
Związku Piłsudczyków
Oddział Lublin
O gminie Linki

Gmina Jastków

Woj.lubelskie
Powiatlubelski
Rodzaj gminywiejska
Pow.113,76 km²
Liczba sołectw25
Liczba ludności11 999
Gęstość zalud.105,5 osób/km²
Nr. Kierunkowy81
Odwiedzin: 1977087
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak