Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Uroczysta Gala w Sandomierzu, TKot, 2008-09-27 18:16:18
13 września na Zamku Sandomierskim - siedzibie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom X Edycji Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego. W gronie tegorocznych laureatów, zajmując II miejsce, znalazło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej. W uzasadnieniu naszej nagrody, Kapituła w składzie: Przewodniczący Wiesław Myśliwski - pisarz, Warszawa, Zofia Czubowa - dyr. Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Krzysztof Burek - redaktor, Warszawa, oraz Sekretarz Nagrody - Jerzy Krzemiński - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, napisała - „Za zespołową pracę kulturalno - edukacyjną na kilku polach, angażującą i integrującą lokalną społeczność z pominięciem barier wiekowych, realizowaną w małym środowisku z wykorzystaniem możliwości zewnętrznych”.

Organizatorem nagrody jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Celem nagrody jest inspirowanie i zachęta do kontynuowania działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach Aleksandra Patkowskiego, a tym samym przyczynianie się do wyzwolenia aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, rozwijania badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalania odrębności lokalnych oraz popularyzacji tzw. małych ojczyzn.
Nagrodę przyznaje się osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej.

Patronem Nagrody jest Aleksander Patkowski, Twórca regionalizmu, jego teorii i praktyki społecznej. Redaktor wielu czasopism i wydawnictw. Społecznik na miarę swoich niezwykłych czasów. Aleksander Patkowski urodził się 4 marca 1890 roku w Ożarowie na Ziemi Sandomierskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Wzrastał w rodzinie o tradycjach inteligencko - ziemiańskich zdominowanych nurtem świadomego patriotyzmu. W Sandomierzu ukończył progimnazjum rosyjskie, ale maturę zdobył w cenionym, prywatnym gimnazjum polskim Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Na dwóch znakomitych uniwersytetach; lwowskim i krakowskim studiował klasykę, anglistykę i polonistykę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do rodzinnego Sandomierza i z miejsca przystąpił do organizowania gimnazjum polskiego. Uczył w nim do 1923 roku zyskując opinię wybitnego nauczyciela i wychowawcy. W 1923 roku Aleksander Patkowski wraz ze swoją żoną Zofią przeniósł się do Warszawy, do pracy w Towarzystwie Urządzeń Szkolnych i Laboratoryjnych „Urania". W 1928 roku podjął pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Równocześnie kierował biblioteką tego ministerstwa. Podczas wojny uczył na tajnych kompletach, wiele pisał. 12 stycznia 1941 roku został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. Zginął 22 marca 1942 roku w Oświęcimiu.

W sobotę 13 września br. odbyło się uroczyste wręczenia nagród X Edycji Nagrody, oraz dekorowanie wszystkich laureatów, również dotychczasowych, krzemienna szpilą przyjaźni. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter i wspaniałą oprawę artystyczna, potęgowaną pięknem architektury Zamku Sandomierskiego oraz bogactwem zbiorów Muzeum.

Wstępem do uroczystości było otwarcie wystawy malarstwa Stanisłąwa Barabasza- malarza, architekta, taternika i współtwórcy stylu zakopiańskiego. Następnie uczestnicy zostali przywitani w galerii zamkowej przez Panią Zofię Czubową – dyrektora Muzeum. Wstęp do dyskusji na temat „Polak obywatel. Stan obecny i diagnozy”, wygłosiła redaktor Janina Paradowska, rozważając współczesną aktywność i zaangażowanie społeczne Polaków. W dyskusji rozpoczętej przez redaktor Paradowską, przeważał pogląd, że odradza się aktywność ludzi, szczególnie w mniejszych społecznościach, że obserwuje się coraz więcej cennych inicjatyw i zatroskania o pomyślność swojej małej ojczyzny.
Następnie odbyła się prezentacja tegorocznych laureatów i wręczenie nagród przez Wiesława Myśliwskiego, przewodniczącego Jury, oraz wystąpienia nagrodzonych i dekorowanie wszystkich laureatów krzemienna szpilą przyjaźni. W dalszej części uczestnicy w Sali Rycerskiej wysłuchali koncertu zespołu IL Canto Minore, który wykonał „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki. Zwieńczeniem Gali był bankiet z udziałem organizatorów, laureatów i zaproszonych gości w pięknie dekorowanej szkłem artystycznym sali Muzeum.

Na podkreślenie zasługuje niezwykle uroczysta oprawa spotkania oraz życzliwość i sympatia organizatorów, którzy wywarli na nas, reprezentujących Towarzystwo ogromne wrażenie.

W Galerii zamieszczone są zdjęcia z uroczystości.

O gminie Linki

Linki:

 Jastków na wikipedii
  Urząd Gminy
  Fundacja Rozwoju Dzieci
  Grupy Zabawowe
  Hotele
 
Odwiedzin: 1991219
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak