Login: 
Hasło: 
 
» Aktualności 
Wspomnienie o S. Marczewskim, TKot, 2007-12-27 21:26:31
Pan Krzysztof Herman, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jastków nadesłał tekst poświęcony pamięci Pana Stanisława Marczewskiego, żołnierza AK, związanego z naszą gminą . Bardzo dziękujemy za materiał upamiętniający Pana Stanisława.

PAMIĘCI STANISŁAWA MARCZEWSKIEGO

7 grudnia minęła pierwsza rocznica śmierci Stanisława Marczewskiego żołnierza Armii Krajowej, zgrupowania WiN „Zapory”, członka Światowego Związku Żołnierzy AK, przewodniczącego środowiska Zaporczyków w Lublinie, członka Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie. Stanisław Marczewski był wielkim patriotą i niestrudzonym inicjatorem i organizatorem wszelkich akcji związanych z walką o Niepodległość kraju, przypominających społeczeństwu Lubelszczyzny ofiarność i bohaterstwo żołnierza polskiego w walce o wolność. To Jego pracy społeczność naszego regionu zawdzięcza istnienie wielu tablic i pomników upamiętniających żołnierzy AK i zgrupowania „Zapory”, m.in. pomniki Zaporczyków, które stanęły w pobliżu Zamku i przy ulicy Lipowej w Lublinie. Poprzez nadanie Gimnazjum nr 9 w Lublinie imienia Hieronima Dekutowskiego „Zapory” zadbał o żywy pomnik swego ukochanego dowódcy, dając młodzieży wzór cywilnego i żołnierskiego życia i przybliżając historię. Przez wiele lat w okresie peerelowskim walczył o godność i upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej. Społeczeństwo naszej gminy winno pamiętać, że to staraniem Stanisława Marczewskiego i lubelskiego środowiska kombatanckiego został wystawiony obelisk upamiętniający walkę żołnierzy „Szarugi” w Marysinie (o czym wielokrotnie pisała „Gazeta Jastkowska”). W rocznicę bitwy pod Marysinem Stanisław Marczewski co roku organizował i uczestniczył w uroczystościach upamiętniających poległych Szarugowców.

Stanisław Marczewski za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m. in. Krzyżem walecznych, nadanym przez władze w Londynie, odznaką OP-AK „Szarugi” oraz Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz medalem „Serce dla Serc”.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!


Krzysztof Herman
O gminie Linki

Linki:

 Jastków na wikipedii
  Urząd Gminy
  Fundacja Rozwoju Dzieci
  Grupy Zabawowe
  Hotele
 
Odwiedzin: 1991249
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej 2007
Al. Warszawska 43 21-002 Jastków
Strony WWW, Lublin - Wykonanie: Left, Yak